The Traceability Gap: Managing Risk Across Suppliers Beyond Tier 1
click here to discover importer exporter profiles & logistic partners
Shipments
Trading Partners
Markets
Products/HS Code
Exports Data of
shan agencies
united kingdom
shan agencies is based out of united kingdom with 30 export shipments recorded in global import export data.
Trade Trends of shan agencies
from Jan 2022 to Sept 2025Shipments Imported: 0
As Buyer Trade Value (USD): $0
Shipments Exported: 30
As Supplier Trade Value (USD): $46.06 K
Import and Export shipments of "shan agencies"
As Supplier
| Consignee Name | Shipper Name | HS Code | Port of Unlading | Product Keywords | Shipment Date |
|---|---|---|---|---|---|
| 330499 | lahore, punjab, pakistan | CREAM QTY 68 KGS..@2.20/KG..USD=149.60
LOTION QTY 451 KGS..@2 /KG..USD=902
CLEANSER QTY 335 KGS..2.40 /KG..USD=804
TONER QTY 12 KGS..@19.93 /KG..USD=239.16
TOTAL QTY 866 KGS..TOTAL USD=2094.76 AVRAGE VALUE USD=2.419 /KG
| Aug 22, 2023 | ||
tariq brothers | shan agencies | 330499 | lahore, punjab, pakistan | CREAM QTY 68 KGS..@2.20/KG..USD=149.60
LOTION QTY 451 KGS..@2 /KG..USD=902
CLEANSER QTY 335 KGS..2.40 /KG..USD=804
TONER QTY 12 KGS..@19.93 /KG..USD=239.16
TOTAL QTY 866 KGS..TOTAL USD=2094.76 AVRAGE VALUE USD=2.419 /KG
| Aug 22, 2023 |
tariq brothers | shan agencies | 330499 | lahore, punjab, pakistan | CREAM QTY 68 KGS..@2.20/KG..USD=149.60
LOTION QTY 451 KGS..@2 /KG..USD=902
CLEANSER QTY 335 KGS..2.40 /KG..USD=804
TONER QTY 12 KGS..@19.93 /KG..USD=239.16
TOTAL QTY 866 KGS..TOTAL USD=2094.76 AVRAGE VALUE USD=2.419 /KG
| Aug 22, 2023 |
tariq brothers | shan agencies | 330499 | lahore, punjab, pakistan | CREAM QTY 68 KGS..@2.20/KG..USD=149.60
LOTION QTY 451 KGS..@2 /KG..USD=902
CLEANSER QTY 335 KGS..2.40 /KG..USD=804
TONER QTY 12 KGS..@19.93 /KG..USD=239.16
TOTAL QTY 866 KGS..TOTAL USD=2094.76 AVRAGE VALUE USD=2.419 /KG
| Aug 22, 2023 |
tariq brothers | shan agencies | 330499 | lahore, punjab, pakistan | CREAM QTY 68 KGS..@2.20/KG..USD=149.60
LOTION QTY 451 KGS..@2 /KG..USD=902
CLEANSER QTY 335 KGS..2.40 /KG..USD=804
TONER QTY 12 KGS..@19.93 /KG..USD=239.16
TOTAL QTY 866 KGS..TOTAL USD=2094.76 AVRAGE VALUE USD=2.419 /KG
| Aug 22, 2023 |
Trademo turns 3B+ shipment records and 15M+ company profiles into actionable data for trade prospecting. Subscribe to Trademo Intel to grow the pipeline.
Solutions Built for Every Stage of Global Trade
Trading Partners of shan agencies
Top Companies "shan agencies" is exporting to (by Value USD)
| Buyer | 2023 |
|---|---|
tariq brothers | 15.54 K |
nine traders | 13.57 K |
| 8.65 K | |
| 8.3 K |
Markets in which shan agencies trades
Top Countries "shan agencies" is exporting to (by Value USD)
| Importing Country | 2023 |
|---|---|
| 46.06 K |
Products/HS Codes traded by shan agencies
Top HS Codes Exported by "shan agencies"
USD 13.85 K | 10.00%
Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial waxes, prepared waxes, polishing or scouring preparations, candles and similar articles, modelling pastes, «dental waxes» and dental preparations with a basis of plaster Organic surface-active agents (other than soap); surface-active preparations, washing preparations (including auxiliary washing preparations) and cleaning preparations, whether or not containing soap, other than those of heading 34.01. - Preparations put up for retail sale
Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial waxes, prepared waxes, polishing or scouring preparations, candles and similar articles, modelling pastes, «dental waxes» and dental preparations with a basis of plaster Organic surface-active agents (other than soap); surface-active preparations, washing preparations (including auxiliary washing preparations) and cleaning preparations, whether or not containing soap, other than those of heading 34.01. - Preparations put up for retail sale
USD 9.43 K | 10.00%
Essential oils and resinoids; perfumery, cosmetic or toilet preparations Preparations for use on the hair. - Other
Essential oils and resinoids; perfumery, cosmetic or toilet preparations Preparations for use on the hair. - Other
USD 1.04 K | 10.00%
Essential oils and resinoids; perfumery, cosmetic or toilet preparations Preparations for oral or dental hygiene, including denture fixative pastes and powders; yarn used to clean between the teeth (dental floss), in individual retail packages. - Dentifrices
Essential oils and resinoids; perfumery, cosmetic or toilet preparations Preparations for oral or dental hygiene, including denture fixative pastes and powders; yarn used to clean between the teeth (dental floss), in individual retail packages. - Dentifrices
USD 6.36 K | 6.67%
Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial waxes, prepared waxes, polishing or scouring preparations, candles and similar articles, modelling pastes, «dental waxes» and dental preparations with a basis of plaster Soap; organic surface-active products and preparations for use as soap, in the form of bars, cakes, moulded pieces or shapes, whether or not containing soap; organic surface-active products and preparations for washing the skin, in the form of liquid or cream and put up for retail sale, whether or not containing soap; paper, wadding, felt and nonwovens, impregnated, coated or covered with soap or detergent. -- Other
Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial waxes, prepared waxes, polishing or scouring preparations, candles and similar articles, modelling pastes, «dental waxes» and dental preparations with a basis of plaster Soap; organic surface-active products and preparations for use as soap, in the form of bars, cakes, moulded pieces or shapes, whether or not containing soap; organic surface-active products and preparations for washing the skin, in the form of liquid or cream and put up for retail sale, whether or not containing soap; paper, wadding, felt and nonwovens, impregnated, coated or covered with soap or detergent. -- Other
USD 3.03 K | 6.67%
Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial waxes, prepared waxes, polishing or scouring preparations, candles and similar articles, modelling pastes, «dental waxes» and dental preparations with a basis of plaster Soap; organic surface-active products and preparations for use as soap, in the form of bars, cakes, moulded pieces or shapes, whether or not containing soap; organic surface-active products and preparations for washing the skin, in the form of liquid or cream and put up for retail sale, whether or not containing soap; paper, wadding, felt and nonwovens, impregnated, coated or covered with soap or detergent. -- For toilet use (including medicated products)
Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial waxes, prepared waxes, polishing or scouring preparations, candles and similar articles, modelling pastes, «dental waxes» and dental preparations with a basis of plaster Soap; organic surface-active products and preparations for use as soap, in the form of bars, cakes, moulded pieces or shapes, whether or not containing soap; organic surface-active products and preparations for washing the skin, in the form of liquid or cream and put up for retail sale, whether or not containing soap; paper, wadding, felt and nonwovens, impregnated, coated or covered with soap or detergent. -- For toilet use (including medicated products)
Intel
Identify in-market buyers, prioritize high-potential accounts, and accelerate pipeline growth.
Similar Companies to shan agencies
Companies exporting similar HS Codes as of "shan agencies" in united kingdom
Other Buyers and Suppliers in united kingdom who deal in similar products like shan agencies
Explore Transformation Stories
How a US Freight Forwarder Generated
4x More Leads at $1 Cost Per Lead
Trademo’s global trade intelligence platform has allowed us to find leads easily, boosting the team’s productivity and making the process simpler.
Iliana Rodriguez
Operations Team Leader
Frequently Asked Questions
Who are the top buyers purchasing from Shan Agencies?
According to trade records, some of the top buyers of Shan Agencies include Tariq Brothers, Nine Traders And Experts Enterprises.
Which countries does Shan Agencies trade with?
Customs data shows that Shan Agencies is most active in trade with countries such as Pakistan.
How many shipments has Shan Agencies in last 12 months?
In last 12 months, Shan Agencies has been linked to 30 verified shipments tracked through international trade data.
What is the total export value of Shan Agencies in last 12 months?
The total recorded export value of Shan Agencies is estimated at $46.06 K till date, based on aggregated global shipment sources.
How can I analyze Shan Agencies global trade network?
With Trademo, you can explore Shan Agencies complete trade ecosystem including buyers, manufacturers, shipment volumes, and trade routes, helping you identify opportunities and risks.
APIs
Data License
Plans
Directories
Company
Location
United States
3000 El Camino Real, Building 4, Suite 200, Palo Alto, California 94306
India
2nd Floor, Plot No. 136, Sector 44, Gurugram, Haryana 122003
